niedziela, 27 maja 2012

Rzecz o kanałach

Mowa oczywiście o kanałach Youtube, które subskrybuję, a które tyczą się malowania figurek i wargamingu ogólnie. Wspominałem o nich w jednym z poprzednich postów, jednak obiecałem kiedyś zrobić listę tych które uważam za najciekawsze/najlepsze, wraz z krótkim opisem.

Najwięcej ciekawostek i trików nauczyłem się od gościa imieniem Lester Bursley vel Awesome Paint Job. Les maluje przede wszystkim za pomocą aerografu, następnie uzupełnia szczegóły i cieniowanie wszelkimi "fajnymi" technikami, czyli pigmentami, washami oraz tradycyjnym layeringiem/blendingiem. Filmiki są kręcone w bardzo dobrej jakości. Ostatnio Les zaczął publikować "pogadanki", czyli porady, przemyślenia i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Moja absolutna biblia :)
http://www.youtube.com/user/awesomepaintjob


Następnym ciekawym kanałem jest Painting Clinic. Autor tego kanału maluje w nieco bardziej tradycyjny sposób, nie stroni od suchego pędzla, prezentuje również nieco bardziej różnorodne figurki i modele. Co ciekawe, Painting Clinic ma również stronę internetową, pełną samouczków i porad, która istnieje dość długo i na którą zaglądałem od czasu do czasu zanim odkryłem kanał YT. Ogólnie zarówno strona, jak i kanał YT są nieco bardziej przystępne, nie odnosi się wrażenia typu "ja pierdzielę i tak nie będę tak malował jak ten gość" :)
Kanał: http://www.youtube.com/user/ThePaintingClinic
Strona: http://www.paintingclinic.com/index.htm


Następny profesjonalny kanał to Nuclealosaur Painting, obecnie zwany Nuke Arts. Zawodowe studio malowania figurek z Azji. Głównie prezentuje gotowe figurki, choć trochę tutoriali się znajdzie. Przede wszystkim malowanie aerografem. Mniej przystępne jeśli chodzi o jakość czy treść niż Awesome Paint Job, niemniej warte obejrzenia.
http://www.youtube.com/user/nuclealosaurOstatni z tych najbardziej "pro" kanałów to Buy Painted, czyli kanał prowadzony przez niejakiego Mortimera. Malowanie 90% aerografem, ładnie pokazane, w dobrej jakości (choć narracja momentami bywa taka sobie).
http://www.youtube.com/user/BuypaintedNastępny kanał otwiera kategorię tych mniej profesjonalnych, za to ciekawych i bogatych w informacje przydatne zwykłemu śmiertelnikowi ;) Mowa o Obsidian Painting - gościu jest śmieszny i maluje zawodowo, choć daleko mu do Lestera czy Mortimera. Niemiej ma kilka poradników i tutoriali w których pokazuje łopatologicznie stosowane przez siebie techniki. Bardzo ciekawe, sporo się nauczyłem.
http://www.youtube.com/user/ObsidianPainting
Innym kanałem "dla śmiertelników" jest Rose City Miniatures. Jeszcze mniej profesjonalne malowanie na zamówienie, za to dużo teorii na temat podstawowych technik malowania.
http://www.youtube.com/user/UselesswizarD/videosKilka fajnych porad i tutoriali można znaleźć na WG Consortium, np. nakładanie pigmentów w formie washa ;)
http://www.youtube.com/user/WGConsortiumJednym z moich ulubionych kanałów jest Wargaming for Fun (kiedyś już wspominałem o nim). Prowadzony tym razem czysto hobbystycznie przez dwóch braci, posługujących się charakterystycznym angielskim akcentem :) O ile filmiki pokazujące malowanie są na bardzo podstawowym poziomie (co zresztą sugeruje nazwa serii tych filmów: "Painting for us, mere mortals" :) ), o tyle jednak bardzo ciekawe są filmy obrazujące przebieg bitew. Oprócz Warhammera powoli zaczyna się przewijać Warmachine, prawdopodobnie po premierze kolejnej edycji dołączy także WH40K. 
http://www.youtube.com/user/WargamingForFun


Bardzo podobne założenia do powyższego kanału ma The Joeyberry. Dziewczę opowiada (z nieodłącznym angielskim akcentem) w nieco chaotyczny, kobiecy *ekhem* sposób o swoim malowaniu, graniu i czytaniu o grach Warhammer i Mailfaux. Kanał nie jest może tak ciekawy jak powyższy Wargaming for Fun, niemniej fajnie czasem przypomnieć sobie że Warhammer jest grą, która ma sprawiać przyjemność - a tak właśnie podchodzi do tego Joey. Warto rzucić okiem.
http://www.youtube.com/user/TheJoeyberry/videosNa koniec jeszcze jeden kanał "malarski". Właściwie... nie polecam tego kanału jeśli chodzi o samo malowanie - gościu robi to "po swojemu", na poziomie lekko tylko bardziej zaawansowanym niż początkujący. Jednakowoż maluje dużo, a poza tym narracja jest chyba najbardziej zabawna z tych które widziałem. Szczerze mówiąc miałem nie linkować tego kanału, ale oglądając poniższy epizod uśmiałem się serdecznie słysząc imitację Imperatora Karla Franza... więc nie mogłem nie wkleić :)
Filmik: http://www.youtube.com/watch?v=M6RTlDEgMbM

Kanał: http://www.youtube.com/user/WarbossTae


I to by było na tyle. Oczywiście, od czasu do czasu zaglądam na inne kanały, ale te powyższe mam subskrybowane i uważam za godne polecenia.

Jeśli chodzi o moje malowanie - kończę zestaw 3 orkowych rydwanów, następnie mam zamiar pomalować kolejnego warjacka do Warmachine, tym razem używając dużo aerografu ;) Będzie ciekawie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz